تبلیغات
سیرت امام سیدعلی خامنه ای - ایران حرف اول را می زند
آپلود عکس
صلوات برای سلامتی و فرج امام زمان عجل الله:


» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

چاپ این صفحه

Powered by WebGozar

مشروح سخنرانی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی(ره):

حمله نظامی امروز از نظر آمریکایی‌ها یک اولویت نیست/ ایران در سیاست‌های منطقه حرف اول را می‌زند + صوت و تصاویر

رهبر معظم انقلاب اسلامی در مراسم بیست و پنجمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) تاکید کردند:‌ جمهوری اسلامی امروز در سیاست‌های منطقه حرف اول را می‌زند و در مقابل رژیم غاصب و مورد حمایت زورگویان عالم یک تنه می‌ایستد، با ظالم نمی‌سازد و از مظلوم دفاع می‌کند.
به گزارش خبرنگار سیاسی باشگاه خبرنگاران، صدها هزار نفر از دلدادگان و عاشقان حضرت روح‌الله از سراسر کشور در بیست و پنجمین سالگرد رحلت معمار کبیر انقلاب اسلامی در جوار مرقد نورانی آن حضرت، جلوه‌هایی از شکوه، ایستادگی، عزت و عشق به آرمان‌های انقلاب اسلامی را به نمایش گذاشتند و با آن عزیز سفر کرده پیمانی دوباره بستند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در این مراسم به ایراد سخنرانی پرداختند و رهنمودهای خود را در سه محور کلی بیان کردند.

رهبرانقلاب در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی تاکید کردند: عرایضم را در این روز به یادماندنی در سه بخش عرض میکنم: بخش اول واقعیت مهمی درباره جمهوری اسلامی، بخش دوم توصیف کوتاهی از مکتب ماندگار امام و بخش سوم ۲چالش مهم سر راه ملت و نظام ایران.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تصریح کردند:‌ اگر دشمن خیال کند که بیداری اسلامی را سرکوب کرده، ‌این هم یکی دیگر از خطاهای آنها خواهد بود، بیداری اسلامی ممکن است در بخشی سرکوب شود اما بلاشک ریشه کن نمی‌شود و گسترش خواهد یافت.

ایشان افزودند: جمهوری اسلامی امروز در سیاست‌های منطقه حرف اول را می‌زند و در مقابل رژیم غاصب و مورد حمایت زورگویان عالم یک تنه می‌ایستد، با ظالم نمی‌سازد و از مظلوم دفاع می‌کند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در ادامه تاکید کردند:‌ در مکتب امام قدرتی که از تقلب و اعمال زور حاصل شده باشد مورد قبول نیست، اما اقتدار برخاسته از انتخاب مردم معنا دارد و در مقابل قدرت مشروع نباید کسی سینه سپر کند،‌ اگر چنین کرد اسم او فتنه است.

ایشان تصریح کردند: بیست و پنج سال از رحلت امام عظیم الشأن می‌گذرد ولی شور و اشتیاق برای شنیدن درباره امام و دانستن از او کم نشده است. نه تنها در کشور ما، بلکه در دنیای اسلام، جوانان عصر ارتباطات و عصر اینترنت، که با مسائل دور از محیط خود به راحتی ارتباط می‌توانند بگیرند، دنبال این هستند که درباره معمار این بنای عظیم مطالب بیشتری بدانند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کردند:‌ پدیده مردمسالاری دینی، نظریه ولایت فقیه، اینها مسائلی است که برای محیط‌های فکری دنیای اسلام، حائز اهمیت و دارای جاذبه است. دشمنان ما تلاش گسترده‌ای را از روزهای اول آغاز کردند و خود این دشمنی گسترده، به ما کمک کرده است تا حس کنجکاوی را در مستعمان و مخاطبان در سراسر دنیا برانگیخته است.ایشان تصریح کردند: یک جبهه پرقدرت غربی در مقابل  جمهوری اسلامی ۳۵ سال است که هرکاری از دستش برآمده کرده است، اما در مقابل، جمهوری اسلامی در برابر این همه هجمه و این همه مخالفت خشن و بی ملاحظه، هم از بین نرفت و هم دچار محافظه کاری نشد و هم به غرب باج نداد و روز به روز هم پیشرفت کرد. این آن چیزی است که ماهیت این کنجکاوی را تشکیل می‌دهد.
 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: درباره امام خیلی حرف زده شده است، شاید بعضی‌ها خیال کردند ما با اغراق و مبالغه حرف می‌زنیم. ولی نه، آنچه گفتیم درباره ایشان نه اغراق است و نه مبالغه، بلکه تنها بخشی از واقعیت است. بیش از آنچه توصیف کردیم و توانستیم ارائه دهیم، امام بزرگوار و عزیز ما دارای مضمون و معنا و مغز بود.

ایشان خاطرنشان کردند: نقشه امام نقشه‌ای نبود که فقط از ذهن انسان صادر شود. قطعا موید من عندالله بود. خود امام این را می‌دانست و به آن معترف بود. خود ایشان می‌گفت آنچه پیش آمده با دست قدرت الهی است و برای رسیدن به هدف باید راه را گم نکنیم. برای اینکه راه را گم نکنیم باید نقشه اصلی و اساسی جلوی چشم ما باشد. نقشه امام، کار اصلی امام، بنای یک نظم مدنی سیاسی بر اساس عقلانیت اسلامی بود. مقدمه لازم این کار این بود که نظام پادشاهی که هم فاسد بود هم وابسته بود و هم دیکتاتور و مستبد بود و رای مردم و خواست مردم برایش مطرح نبود.

رهبر فرزانه انقلاب تاکید کردند: در بنای نظم مدنی و سیاسی موردنظر امام، دو نکته اساسی وجود دارد که به هم پیوند خورده و دو روی یک حقیقت است. یکی عبارتست از سپردن کار کشور به مردم از طریق مردمسالاری و انتخابات و دوم اینکه این حرکت که خود از اسلام سرچشمه گرفته بود واگر انتخابات و مردمسالاری و تکیه به آرای مردم جزو دین نمی‌بود و از شریعت اسلامی استفاده نمی‌شد، امام هیچ تقیدی نداشت؛ آن شخصیت صریح و قاطع مطلب را بیان میکرد. این جزو دین است. لذا در همه قانون گذاری‌ها و رفتارهای عمومی که تابع این نظم سیاسی و مدنی است، باید شریعت اسلامی رعایت شود و گردش کار در این نظام به وسیله مردمسالاری است.

مقام معظم رهبری ادامه دادند:‌ هیچ قدرت و غلبه‌ای در مکتب امام که از تقلب و از اعمال زور حاصل شده باشد مورد قبول نیست. در نظام اسلامی قهر و غلبه معنا ندارد. قدرت معنا دارد، اقتدار معنا دارد، اما اقتدار برخاسته از اختیار و انتخاب مردم. اما در مقابل قدرت مشروع نباید کسی سینه سپر کرده و قهر و غلبه کند. اگر چنین کاری کرد اسم او فتنه است.

ایشان تصریح کردند: در دوره و زمان ما، مصداق اتم مظلومیت ملت فلسطین بود که دیدید امام از روز اول تا آخر عمر راجع به فلسطین تاکید و تکیه و حمایت کرد و وصیت کرد که این مساله را ملت ایران و مسئولان کشور فراموش نکنند و  آیا کار بزرگ امام ادامه پیدا خواهد کرد و بخش‌های خالی این جدول که به طور طبیعی قرار دارند، پرخواهد شد؟ این بستگی دارد به اینکه من و شما چقدر همت کنیم و چقدر آگاهی نشان دهیم و چقدر آن خط روشن را مراعات کنیم و در آن حرکت کنیم. با این ملتی که ما داریم مشاهده می‌کنیم، خانه‌های خالی پرخواهد شد و کارهای بزرگ انجام خواهد گرفت و این ملت به اذن الله و حول و قوه الهی به اوج قله‌ها خواهد رسید.

رهبر انقلاب در ادامه اظهارداشتند: راه ما مثل همه راه‌های مهم که به سمت هدف‌های بزرگ کشیده شده، چالش‌ها و موانعی هم دارد. دو چالش را من ذکر می‌کنم: اما باید جوانان و فرزانگان و زبدگان فکری ما روی هرکدام این سرفصل‌ها و بخش‌ها فکر و کار کنند و مطالعه کنند. نه فقط بحث‌های ذهنی شبه روشنفکری، بلکه بحث‌های راهبردی و عملیاتی، جوانان از ما خیلی بهتر و آماده ترند ان‌شاءالله اینها را دنبال خواهند کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند:‌ همه کشورهای دنیا و همه جریان‌های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی عالم و همه آدم‌ها و شخصیت‌های برجسته و ممتاز و نشان دار عالم از این سه قسم به نظر آمریکایی‌ها خارج نیستند: یا سرسپرده و گوش به فرمانند، یا مستقلی هستند که باید با آنها مدارا کرد و یا اینکه نافرمان هستند و دلیری نشان می‌دهند و جور دیگر باید با آنها رفتار کرد. 

ایشان خاطرنشان کردند: سیاست آمریکا در برابر کشورهای گوش به فرمان، حمایت کامل است. البته حمایت مفت و مجانی نیست. البته اگر چنانچه رفتاری از آنها سرزد که در عرف جهانی زشت بود آن رفتار را محکوم نکرده و بلکه دفاع و توجیه هم میکنند. مثلا کشورهای مستبدی هستند که با نظام‌های ارتجاعی به شدت استبدادی اداره می‌شوند ولی آمریکایی‌ها وقتی می‌خواهند اینها را توصیف کنند نمی‌گویند دیکتاتور، میگویند کشورهای پدرسالار هستند!
رهبر معظم انقلاب تاکید کردند:‌ کشورهایی هستند که سیاست و نقشه آمریکا مدارای با آنهاست. یعنی فعلا منافع مشترکی با آنها تعریف کرده و آنها را در کنار خود قرار می‌دهد اما وقتی فرصتی یافت خنجر را از پشت به قلب آنها می‌کوبد. مثل کشورهای اروپایی. بنده فهمم از مسائل سیاست این است که اروپایی‌ها در یک خطای بزرگ راهبردی هستند که خود را در خدمت آمریکا قرار دادند. منافع آمریکا را رعایت می‌کنند ولی آمریکا منافع آنها را رعایت نکرده و نخواهد کرد.

ایشان تصریح کردند:‌ دسته سوم کشورهایی هستند که زیر بار آمریکا نمی‌روند،‌ سیاست آمریکا درباره اینها این است که از هر وسیله ممکن باید علیه این کشورهای نافرمان استفاده کرد. هیچ حد و مرزی نمی شناسند. اگر شما دیدید کشوری در مقابل آمریکا نافرمان است و آمریکا حمله نظامی یا تحریم مثلا نمیکند بدانید یک اشکالی آنجا وجود دارد، یعنی مانعی هست. این کشور نافرمان تنها جرمش هم این است که حاضر نیست به آمریکا باج داده و منافع او را برخودش مقدم بدارد.
 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اظهارداشتند: حمله نظامی امروز از نظر آمریکایی‌ها یک اولویت نیست. فهمیدند که در قضیه عراق و افغانستان که تهاجم نظامی کردند، ضرر کردند. لذا از حرکات نظامی می توان گفت منصرف هستند و راه‌های دیگر دارند که یکیشان این است که پیشبرد هدف‌های خود را در آن کشور مورد نظر، به عناصر داخلی همان کشورها بسپرند.

ایشان در تشریح چالش درونی گفتند:‌ چالش درونی برای ملت ما عبارتست از اینکه روحیه و جهت نهضت امام بزرگوار را از نظر دور بداریم و فراموش کنیم. جبهه دشمن و دوست را مخلوط کنیم و نفهمیم دشمن و دوست کدام است. یا در شناخت دشمن اصلی و فرعی اشتباه  کنیم. گاهی یکی با شما دشمنی میکند، اما اگر دقت کنید دشمنی او دشمنی اصلی نیست، تابعی است از یک عامل دیگر. والا اگر با دشمن فرعی سینه به سینه شود، هم قوا تحلیل میرود و هم نتیجه کار مطلوب نخواهد شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تاکید کردند:‌ امروز در بخش‌هایی گروه‌های تکفیری علیه اسلام و شیعه و تشیع تلاش می‌کنند کارهای بد و زشتی می‌کنند. اما اینها دشمنان اصلی نیستند. دشمن اصلی آن کسی است که اینها را تحریک می‌کند و پول در اختیارشان می‌گذارد و وقتی انگیزه اینها ضعیف شد، به وسایل گوناگون آنها را انگیزه دار کرده و تخم شکاف را بین آن گروه نادان و مردم ایران می‌افشاند. 

ایشان افزودند: مکرر گفتیم این گروه‌های بی عقلی که به نام سلفی گری و تکفیر و به نام اسلام با نظام جمهوری اسلامی مقابله می‌کنند که اینها را دشمن اصلی نمی‌دانیم. اینها را فریب خورده می‌دانیم. لَئِن بَسَطتَ إِلَیَّ یَدَکَ لِتَقْتُلَنِی مَا أنا بِباسطٍ یَدِیَ إِلَیْکَ لِأَقْتُلک إِنّی أَخَافُ الله رَ‌بّ الْعَالَمین. اگر اینها خطا می‌کنند و اشتباه می‌کنند و کمر به قتل برادر مسلمان خود می‌بندند، ما آنها را کسی نمی‌دانیم که کمر به قتل آنها ببندیم؛ البته از خود دفاع می‌کنیم، هر کسی به ما حمله کند با مشت محکم ما مواجه می‌شود.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پایان خاطرنشان کردند: سرگرم شدن به اختلافات فرعی و سطحی در داخل کشور، و در مقابل هم قرار دادن و تعارض ایجاد کردن و غافل کردن از خطوط و مسائل اصلی، یکی از مصادیق چالش داخلی است. از دست دادن انسجام ملت از چالش‌های ماست. دچار شدن به تنبلی و بی روحیه‌گی، دچار شدن به کم‌ کاری و دچار شدن به یاس و ناامیدی. باید عزم داشته باشیم، عزم  ملی و مدیریت جهادی می‌تواند این گره‌ها را باز کند. جوانان عزیز و نخبگان و فضلای ما باید بنشینند این مسائل را بررسی کنند. 


باشگاه خبرنگاران:: مرتبط با: بیانات آقا ,
:: برچسب‌ها: امام خامنه ای , بیانات ,
ن : Khangoli zivlaei.reza
ت : چهارشنبه 1393/03/14
 

 
Free counter and web stats