تبلیغات
سیرت امام سیدعلی خامنه ای - روزهای آغازین رهبری
آپلود عکس
صلوات برای سلامتی و فرج امام زمان عجل الله:


» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

چاپ این صفحه

Powered by WebGozar

آغازین روزهای رهبری آیت الله خامنه‌ای به روایت تصویر

این تصاویر مربوط به روزهای ابتدایی انتخاب آیت الله خامنه‌ای به عنوان رهبر انقلاب است. بیعت و دیدار مسئولین و مردم با ایشان، برگزاری مراسم یادبود برای حضرت امام خمینی(ره) از جمله موضوعات این تصاویر است.
گروه تاریخ مشرق- پس از آن كه گروه پزشكى معالج حضرت امام ‏خمینی(ره)، خبرهاى مأیوس كننده‌‏اى از حال ایشان به مسؤولان عالى‏ رتبه نظام دادند و گفتند كه ایشان چند ساعتى بیش‏تر زنده نخواهند بود، جلسه‏ اى با حضور برخى از اعضاى شوراى بازنگرى قانون اساسى، رؤساى قواى سه گانه و برخى دیگر از شخصیت‏‌ها، نزدیك محل بسترى شدن حضرت امام تشكیل شد. اعضاى حاضر در این نشست، كه در بعدازظهر روز سیزدهم خرداد 1368 انجام شد، عبارت بودند از: حضرات آقایان خامنه‏ اى، مشكینى، موسوى اردبیلى، امینى، هاشمى رفسنجانى، طاهرى خرم آبادى، خلخالى و احمد خمینى.
این افراد، پیش از هر چیز، بر ضرورت تدوین برنامه‏اى منسجم و منظم، براى رویارویى با حادثه‏ اى كه وقوع آن، دور از انتظار نبود، به ویژه براى رهبرى پس از امام تأكید كردند.
در این جلسه، هر یك از این افراد، دیدگاه خود را در این باره مطرح كرد. برخى براى رهبرى، نام افرادى را كه به ذهنشان مى‏‌رسید، مطرح كردند؛ اما توافقى در این باره حاصل نشد. سرانجام، به این نتیجه رسیدند كه چون فردى را كه مانند حضرت امام باشد، در میان خود سراغ ندارند، باید از راه دیگرى، كه قانون اساسى پیش‏‌بینى كرده است، یعنى «شوراى رهبرى» استفاده كنند. با وجود آن‏كه آیت‏ اللّه امینى (عضو كمیسیون رهبرى در شوراى بازنگرى قانون اساسى) در همان جلسه، بیان مى‏كند كه مسأله شوراى رهبرى، در كمیسیون مربوط در شوراى بازنگرى قانون اساسى رد شده است، اما دیگر اعضا با این استدلال كه در شرایط كنونى راهى جز این نداریم و تنها راه ممكن، شوراى رهبر است، بر نظر خود پافشارى كردند.

مجلس خبرگان جلسه فوق العاده برگزار می‌کند. نخستین موضوعى كه در دستور كار این اجلاسیه قرار گرفت، بررسى مسأله استعفاى آقاى منتظرى از سمت قائم‏ مقامى بود، هر چند كه در این باره، حضرت امام‏ نظر قطعى خود را بیان فرموده بودند و دیدگاه ایشان براى اعضاى خبرگان، محترم و معتبر بود، اما به هر حال، این مسأله باید از طریق رسمى خود، كه اصل شكل ‏گیرى آن از آن‏جا بود، انجام پذیرد. اگر خبرگان، این مسأله را فیصله نمى‌‏دادند، ممكن بود بعدها از سوى افرادى شبهه پراكنى شود كه خبرگانى كه وى را به قائم مقامى رهبرى برگزیده‌‏اند، انتخاب خود را ملغا و باطل اعلام نكرده‌‏اند. این موضوع به بحث گذاشته شد و اكثریت قریب به اتفاق اعضاى حاضر در جلسه، استعفاى آقاى منتظرى را پذیرفتند.
پس از آن، مذاكرات درباره چگونگى تشكیل منصب رهبرى و این‏كه به صورت فردى باشد یا شورایى، آغاز شد و حدود دوازده نفر (نیمى در موافقت با رهبرى فردى و نیمى در دفاع از شورایى بودن آن) به سخنرانى و طرح دیدگاه‌‏هاى خود پرداختند كه سرانجام، با رأى آوردن رهبرىِ فردى و سپس تعیین شخص آیت اللّه خامنه‌‏اى - دام ظله العالى-، این مذاكرات به ‏پایان رسید.


(برای دیدن تصاویر در سایز اصلی بر روی آن کلیک کنید)منبع: مشرق نیوز


:: مرتبط با: آقا از نگاه دیگران , خاطـــــــرات ,
:: برچسب‌ها: امام خامنه ای , رهبر ,
ن : Khangoli zivlaei.reza
ت : سه شنبه 1393/03/20
 

 
Free counter and web stats