تبلیغات
سیرت امام سیدعلی خامنه ای - از جمله افراد نادر 2
آپلود عکس
صلوات برای سلامتی و فرج امام زمان عجل الله:


» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

چاپ این صفحه

Powered by WebGozar

معلم آموزنده و خطیب تواناى جمعه‏ ها

سربازى فداکار در جبهه جنگ و معلمى در محراب و خطیبى توانا در جمعه و جماعات و راهنمایى دلسوز در صحنه انقلاب هستید. (21)

سازش ناپذیر با دشمنان و رحیم با دوستان

ایشان...به حکم قرآن کریم، اشداء على الکفار و رحماء بینهم بوده‏اند. (22)

خدمتگزار صادق

چهار سال صادقانه...خدمت نمود و این پس از خدماتى بود که قبل و بعد از انقلاب انجام داده بود.جزاه الله خیرا. (23)

متفکر و دانشمند

این جانب...با اطلاع از مقام و مرتبت متفکر و دانشمند محترم جناب حجت الاسلام آقاى سید على خامنه‏اى (ایده الله تعالى) راى ملت را تنفیذ نمودم. (24)

فرزند امام

من آقاى خامنه اى را بزرگش کردم. (25)

به جاى استاد مطهرى

البته باید اشخاصى که هم گوینده هستند، بیایند در دانشگاه و من پیشنهاد مى‏ کنم که آقا سید على آقا بیایند.خامنه ‏اى.شما ممکن است ‏بروید پیش ایشان، از قول من بگویید ایشان بیایند به جاى آقاى مطهرى، بسیار خوب است.ایشان، فهیم است، مى‏تواند صحبت کند، مى‏ تواند حرف بزند. (26)

سیره امام (ره) نیز عنایت ویژه معظم له به آیت الله خامنه ‏اى است که یک مورد آن را در این‏جا نقل مى‏کنیم و در سایر بخشها به تناسب نمونه‏ هاى دیگر خواهد آمد:

حضرت امام بر اساس تقید به نظم و انضباط در کارها، همان‏گونه که اشاره شد، همیشه بعد از خلاصه اخبار ساعت هشت صبح را براى انجام کارهاى دفتر و مهرکردن قبوض مقرر کرده بودند و تقریبا هیچ‏گاه تغییرى در این برنامه نمى دادند، و حتى در روزهایى که احیانا به دلیل کسالت‏ یا سردى شدید هوا و یخبندان به اتاق کارشان نمى‏ آمدند، ما مجاز بودیم در اتاق زندگى ‏شان مشرف شویم تا به هر صورتى که بود، کارهاى دفتر و مراجعین مربوطه، تاخیر و تعطیل نشود و براى این که نظم و وقت‏ به هم نخورد، همان‏گونه که به مناسبت دیگر معروض شد، اگر هم مساله خاصى را پیش‏بینى مى‏ کردند که مانع از حضور بموقعشان باشد، از روز قبل خبر مى ‏دادند.

بعد از اتمام این بخش از کارها، برنامه عقد و سپس دستبوسى انجام مى‏گرفت و بعد از آن، اگر ملاقات خصوصى براى مسؤولان و شخصیت هاى مختلف پیش‏بینى شده بود، انجام مى‏شد.با این همه، چند برنامه استثنایى نیز اتفاق افتاد که حضرت امام دستور دادند کل برنامه‏ ها تاخیر شود که یکى از آنها موردى بود که در فصل چهارم ذکر شد (27) و مورد دیگر، مربوط به حضرت آیة الله خامنه‏ اى بود که وقتى حضرت امام مطلع شدند ایشان اول وقت، یعنى در ساعت هشت‏ براى ملاقات در دفتر حضور یافته‏ اند، دستور دادند شما کارهایتان را بگذارید براى بعد و بدین ترتیب، برخلاف معمول، اول ملاقات حضرت آیة الله خامنه ‏اى انجام شد و بعد از آن، ما مشغول کارمان شدیم.

در آن زمان، ما متوجه دلیل این امتیاز و عنایت ویژه حضرت امام نسبت‏به آیة الله خامنه‏ اى نبودیم، ولى دیرى نپایید که با مرور زمان، نمونه ‏اى دیگر از آینده‏نگرى و ژرف اندیشى امام نمودار شد. (28)

ویژگیهاى مقام معظم رهبرى و انتخاب شایسته خبرگان در کلام آیات عظام و حجج اسلام

آیت الله العظمى اراکى (رحمة الله علیه) در پیامى به مقام معظم رهبرى فرمودند:

انتخاب شایسته حضرت عالى به مقام رهبرى جمهورى اسلامى ایران، مایه دلگرمى و امیدوارى ملت قهرمان ایران است. (29)

آیت الله العظمى بهاء الدینى (رضوان الله علیه) :

...از همان زمان، رهبرى را در آقاى خامنه‏ اى مى ‏دیدم، چرا که ایشان ذخیره الهى براى بعد از امام بوده است.باید او را در اهدافش یارى کنیم.باید توجه داشته باشیم که مخالفت‏با ولایت فقیه، کار ساده‏اى نیست.هنگامى که میرزاى شیرازى بزرگ، مبارزه با دولت انگلستان را از طریق تحریم تنباکو آغاز کرد، یک روحانى با او مخالفت کرد و میرزا با شنیدن مخالفت او، وى را نفرین کرد.همان نفرین باعث ‏شد که نسل او از سلک روحانیت محروم شوند.پسر جوانش جوانمرگ شد و حسرت داشتن فرزند عالم به دل او ماند. (30)

آیت الله مهدوى کنى، درباره انتخاب خبرگان رهبرى گفته‏ اند:

این الهامى بود از الهامات الهى و هدایتى بود از هدایت معنوى روح حضرت امام (رضوان الله علیه) که هنوز این ملت را رها نکرده و این رحمتى بود از طرف خداوند که در کوران این مصیبت جانکاه، با تعیین آیت الله خامنه‏ اى که از یاران صدیق امام و از یاران خوشنام و خوش سابقه بوده و مجتهد و عادل است، به عنوان رهبرى نظام جمهورى اسلامى ایران، آرامشى توام با اعتماد و اطمینان بر کشور و امت فداکار حاکم گردید. (31)

آیت الله خزعلى:

انتخاب آیت الله خامنه‏اى به رهبرى جمهورى اسلامى، که فردى پخته و عالم و با سیاست و مدبر مى ‏باشد، در خارج دشمنان را در سکوت و ابهام فرو برد و در داخل، آرامش فراهم ساخت. (32)

آیت الله مشکینى، ریاست مجلس خبرگان رهبرى:

...حضرت مستطاب آیت الله حاج سید على خامنه‏اى - مد ظله العالى - واجد مقام فقاهت و اجتهاد و قدرت استنباط احکام شرعیه که تصدى مقام معظم رهبرى بدان نیازمند است، مى‏باشد، چنانچه معظم له حائز سایر شرایط ولایت است. (33)

آیت الله فاضل لنکرانى، مرجع تقلید:

بنده به عنوان کسى که هم عضو مجلس خبرگان هستم و هم این که آشنایى با آیت الله خامنه‏اى دارم، عرض مى‏ کنم که ایشان اهل نظر و اهل اجتهاد هستند.بیست‏سال پیش وقتى در مشهد، در مسجد گوهرشاد با ایشان برخورد کردم، آن موقع ایشان از مدرسین محترم مشهد بودند.پرسیدم چه چیزى تدریس مى‏کنید، فرمودند: مکاسب.مکاسب از مهمترین و مشکلترین کتب علمى ماست.به نظر من ایشان یک فقیه و یک مجتهد است.کسى که در سالهاى طولانى در جهان سیاست، استادى چون امام امت داشته است و خودش نیز داراى استعداد سرشار است، چنین فردى داراى مقامات بلندى از درک سیاسى است.دوران هشت‏ ساله ریاست جمهورى ایشان، یک شاهد قوى براى مطلب است.سفرهایى که ایشان به کشورهاى خارج داشته اند، به عنوان یک سیاستمدار در صحنه‏ هاى سیاسى جهان درخشیده است. (34)

آیت الله جوادى آملى، مدرس حوزه علمیه قم:

اجتهاد و عدالت‏ حضرت آیت الله جناب آقاى حاج سید على خامنه ‏اى - دامت ‏برکاته - مورد تایید مى ‏باشد.لازم است امت اسلامى - ایدهم الله - در تقویت رهبرى معظم له در بذل نفس نفیس، در هیچ‏گونه نثار و ایثار دریغ نفرمایند. (35)

آیت الله ابراهیم امینى، مدرس و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم:

حضرت آیت الله خامنه‏اى - دامت‏برکاته - در فقاهت و اجتهاد، به مرتبه‏اى است که براى تصدى مقام ولایت و رهبرى، صلاحیت کامل دارد. (36)

آیت الله مومن، عضو مجلس خبرگان رهبرى و مدیر حوزه علمیه قم:

هنگام راى‏گیرى در مجلس خبرگان براى رهبرى حضرت آیت الله خامنه‏اى - دامت‏برکاته - اجتهاد معظم له با قیام هیات شرعیه نزد این جانب ثابت ‏بود، ولى بعدا به واسطه حضور در جلسات مباحثه فقهى، شخصا به اجتهاد ایشان پى بردم و اکنون شهادت مى‏ دهم که معظم له، مجتهدى عادل و جامع الشرایط مى‏باشد. (37)

آیت الله امامى کاشانى:

آیت الله خامنه‏اى به تمام رموز سیاست و حکومت آگاه بوده و شخصى با ورع، با تقوا، محبوب، مخلص، عالم و داراى بنیه فقهى هستند. (38)

آیت الله یزدى، عضو فقهاى شوراى نگهبان:

حضرت آیت الله حاج سید على خامنه‏اى، رهبر انقلاب جمهورى اسلامى ایران - دام ظله الشریف - فقیهى والا مقام و مجتهدى عالى مقام هستند که بر علوم مؤثر در استنباط، تسلطى بسیار بالا دارند.زاید بر لغت، ادبیات، اصول، حدیث و تفسیر، حتى در رجال و درایه که در استحکام فتوا نقشى بسزا دارد، خود استاد و عالمى هستند. (39)

آیت الله مصباح یزدى، مدرس حوزه علمیه قم:

من اگر بخواهم درباره شخص ایشان و ویژگیهایى که خداى متعال به ایشان عطا فرموده و امتیازاتى که به ایشان لطف کرده، صحبت کنم، حقش را نمى‏توانم ادا کنم، ولى در چند جمله کوتاه عرض بکنم که، ایشان فقاهت را توام با تقوا، تیزهوشى و فراست را توام با بردبارى و سعه صدر، مدیریت را همراه با تعبد و پایبندى به اصول و مبادى اسلامى، فکر روشن و ثاقب و درنشان را با دوراندیشى و تشخیص مصالح دراز مدت امت اسلامى، حزم و احتیاط را توام با شجاعت و شهامت، بهره‏مندى از علوم مختلف اسلامى را همراه با ذوق و گرایشهاى هنرى اصیل، اعتماد به نفس را همراه با توکل بر خداى متعال، تلاش و جدیت و نظم و برنامه‏ریزى را توام با توسل به ولى عصر عجل الله تعالى فرجه الشریف و ائمه اطهار، و در یک کلمه، همه شرایط و مزایاى مدیریت را با روح عبادت و بندگى و اخلاص جمع مى‏کند. (40)

آیت الله حائرى شیرازى، امام جمعه شیراز:

آیت الله خامنه‏اى، صالحترین فرد براى رهبرى هستند. (41)

آیت الله خامنه ‏اى علاوه بر تمام ویژگیها، یک عالم آگاه به مسائل اسلامى است و از سیاست و درایت‏ خاصى برخوردار است. (42)

آیت الله یوسف صانعى، مرجع تقلید:

آیت الله خامنه‏اى، نه تنها مجتهد مسلم مى‏باشد، بلکه فقیه جامع الشرایط واجب الاتباع مى‏باشد. (43)

حجت الاسلام و المسلمین هاشمى رفسنجانى، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام:

انتخاب آیت الله خامنه‏اى به رهبرى جمهورى اسلامى، دست‏آوردى عظیم و نشات گرفته از رهنمودهاى حضرت امام است... ایشان با اکثریت‏خیلى بالایى در جلسه خبرگان راى آوردند.انصافا راى بجایى هم بود و نقطه مهمى که فکر مى‏ کنم براى ما اهمیت دارد، آشنایى ایشان با مسائل کشور است.از همه صلاحیت ها، نظیر مبارز بودن، عالم بودن، داشتن عدالت و غیره که بگذریم، یک کسى که ده، دوازده سال در کوران مسائل کشور بوده و الآن ایشان جزئیات امور مملکت را مى‏ داند.براى ایشان الآن همه چیز نقد است.معناى رهبرى هم همین است که بتواند با اطلاعات قبلى خودش نظر بدهد و سیاستى را که بخواهد، تعیین کند.من کاملا راضى هستم، یعنى وقتى به وجدانم مراجعه مى ‏کنم، مى ‏بینم ما هیچ راهى بهتر از آنچه انجام شد، نداشتیم.هر فرض دیگرى، یعنى اگر شورا داشتیم، یک سرى مشکلات به وجود مى ‏آمد.اگر فرد دیگرى هم به غیر از آیت الله خامنه‏ اى مى ‏آمد، دچار مشکل مى‏ شدیم...خداوند ما را هدایت کرد. (44)

و در جاى دیگر اشاره دارند که:

راه امام، با انتخاب آیت الله خامنه‏اى به رهبرى جمهورى اسلامى، بیمه و تضمین گردید. (45)

حجت الاسلام و المسلمین حاج سید احمد آقا خمینى (ره) :

حضرت امام بارها از جناب عالى به عنوان مجتهدى مسلم و بهترین فرد براى رهبرى نام بردند. (46)

انتخاب شایسته و بسیار خداپسندانه حضرت عالى، باعث شادى تمام دوستداران اسلام و انقلاب اسلامى در جهان گردید.حضرت عالى از چهره‏ هاى درخشان انقلاب اسلامى ایران بوده و همواره مورد تایید و تکریم امام عزیزمان بوده ‏اید. (47)

حجت الاسلام و المسلمین واعظ زاده خراسانى، دبیر کل مجمع جهانى تقریب مذاهب اسلامى:

با توجه به معلومات فقهى و اصولى، و ذوق و سلیقه وى در استنباط احکام الهى و بخصوص در مورد حوادث مستحدثه و مسائل مبتلا به عصر حاضر، ایشان فقیه برجسته‏ اى است و بر بسیارى از معاصران خود برترى دارد. (48)

وى با روش نویسندگى و تحقیق و نگارش روز، کاملا آشنا و داراى مطالعات فراوانى است، و بسیار شیوا و سنجیده سخن مى‏گوید و مى‏ نویسد، و در این دو فن، از هرگونه اغراق، غموض، شذوذ و انحراف مبراست.تاکنون مقالات و کتبى چند و سخنرانی هاى فراوان داشته ‏اند.طرحهاى مختلف تحقیقاتى از قبیل دایرة المعارف فقهى، مرکز تحقیقات فقهى - کلامى، مجمع جهانى تقریب، کمیته فقهى مسائل مستحدثه، مؤسسه کامپیوتر و سایر طرحها و مؤسسات تحقیقات را تاسیس و هدایت کرده ‏اند.این همه براى اثبات روش و گرایش وى کافى است. (49)

وى برخلاف برخى از روشنفکران، در عین علاقه به وحدت اسلامى و توجه به جهان اسلام و دلسوزى براى عامه مسلمانان - که تشکیل مجمع جهانى تقریب مذاهب اسلامى شاهد آن است - ذاتا به اهل بیت عصمت و طهارت و توسل به آنان، و زیارت قبور و نشر معارف و علوم ایشان، علاقه ‏مند و براى اشاعه ولایت و محبت اهل بیت ( علیهم السلام) در بین مسلمین جهان، بسیار اصرار دارند. (50)

حجت الاسلام و المسلمین عبد الرضا ایزدپناه، سردبیر مجله حوزه:

هنگامى که آیت الله خامنه‏ اى درس مکاسب و رسائل و بعدها درس کفایه را در حوزه شروع کردند، در مدتى کوتاه، درسهاى ایشان در زمره بهترین درسهاى حوزه قرار گرفت.حقیر در درس کفایه ایشان شرکت مى‏ کردم.برخى درس کفایه معظم له را از درسهاى اساتیدى که چندین دوره کفایه گفته بودند، رساتر و بهتر مى‏دانستند.با دقتى خاص به مطالب نگاه مى‏ کردند و با تسلطى اعجاب برانگیز، نظریات مرحوم آخوند - صاحب کفایه - را نقد مى‏ کردند. (51)

ایشان در مسجد کرامت، نماز جماعت مى‏خواندند.جمعیتى عظیم از دانشگاهیان، بازاریان و طلاب در این نماز شرکت مى‏کردند. پررونق‏ترین مساجد آن روز مشهد، به پاى جمعیت این مسجد نمى ‏رسید.آن هم جمعیتى که بیشتر آنان، جوانان و تحصیل کرده‏ها بودند.ایشان همگان را به نماز توجه مى‏دادند و تشنگان معارف ناب محمدى صلى الله علیه و آله سلم را سرمست مى‏ کردند. روح وصف ‏ناپذیرى بر آن مسجد حاکم بود. (52)

حجت الاسلام و المسلمین قرائتى، مسؤول ستاد اقامه نماز:

در زمان طاغوت، ایشان سفرى با قطار داشتند، به من فرمود: چون توقف کامل قطار سبب قضا شدن نماز مى‏شد، من از پنجره قطار بیرون پریدم تا نمازم قضا نشود. (53)

ساده‏زیستى، وارستگى و قناعت ایشان از نوع زندگى ایشان پیداست.حجت الاسلام و المسلمین قرائتى مى‏گوید:

براى عقد دخترم به منزل شخصى ایشان رفتیم.فرش قالى خانه آقا، نخ ‏نما شده بود. (54)

یکى از قاریان کشور:

سالهاست که قاریان، حافظان، متولیان کارهاى قرآنى و اساتید قرآن، در ماه مبارک رمضان به حضور مقام معظم رهبرى مى ‏رسند که معمولا دو ساعت پیش از افطار، مجلس شروع شده و تا افطار ادامه مى ‏یابد.گاهى حدود پنج ‏ساعت مى ‏نشینند و قرآن استماع مى ‏کنند.انسان وقتى علاقه وافر ایشان به قرآن و التذاذ روحى معظم له را از استماع قرآن مى ‏بیند، این آیه به ذهنش مى ‏آید که:

«انما المؤمنون الذین اذا ذکر الله وجلت قلوبهم و اذا تلیت علیهم ایاته زادتهم ایمانا» (55)

ایشان نقش محورى در بسط فرهنگ قرآنى در جامعه داشته و دارند و تلاش بى‏ وقفه معظم له که در راه توسعه فرهنگ قرآنى، به قدرى است که ما الآن شاهدیم چگونه آموزش قرآن در جامعه بسط پیدا کرده و قاریان ممتاز و فراوانى در سطح دانشگاهیان، دانش‏آموزان و حتى خردسالان داریم. (56)

آینده نشان داد که حقیقتا خبرگان رهبرى، به هدایت ‏خداوند و رهنمودهاى حضرت امام قدس سره برترین و صالح ترین را انتخاب کرده است و راه امام در وجود رهبرى ایشان تداوم یافت و بیمه شد.پیامها و بیانات معظم له، نقطه امید دشمن را کور و امیدهاى ملت‏ بزرگ ایران را شعله ‏ورتر کرد.فریاد رساى ملت که خطاب به امریکاى جنایتکار فرود مى ‏آید، بخوبى نشان از تداوم راه امام دارد.

پى ‏نوشت‏ها:

1- حدیث ولایت، ج چهارم، ص 238.

2- حدیث ولایت، ج دوم، ص 41.

3- سوره‏ى اعراف، آیه‏ى 145.

4- حدیث ولایت، ج اول، صفحه‏هاى 182 و 183.

5- روزنامه رسالت 16/3/68.

6- قضیه مورد اشاره، عزل آقاى منتظرى از قائم مقامى رهبرى توسط حضرت امام خمینى قدس سره بود.

7- روزنامه جمهورى اسلامى 20/3/68.

8- پیشین 2/9/76.

9- روزنامه جمهورى اسلامى 24/9/73.

10- مجله پاسدار اسلام، ش 91.

11- روزنامه رسالت 16/3/68.

12- ویژه‏نامه جمهورى اسلامى 21/4/68، ص 40.

13- مجله پاسدار اسلام، ش 91، ص 48.

14- ویژه‏نامه جمهورى اسلامى 21/4/68، ص 40.

15- پیشین.

16- روزنامه اطلاعات 15/4/68.

17- صحیفه نور، ج 20، ص 173.

18- پیشین، ج 15، ص 179.

19- پیشین ص 41.

20- پیشین.

21- پیشین.

22- پیشین، اولین حکم تنفیذ ریاست جمهورى آیت الله خامنه‏اى 17/7/60.

23- پیشین، حکم تنفیذ دومین دوره ریاست جمهورى 12/6/64.

24- اولین حکم تنفیذ ریاست جمهورى 17/7/60.

25- صحیفه نور، ج 15، ص 139.

26- پیشین، ج 7، ص 103.

27- این مورد، مربوط به ملاقات چهار تن از معممین سالخورده است.

28- محمد حسن رحیمیان، در سایه آفتاب، ص 190.

29- روزنامه جمهورى اسلامى 22/3/68.

30- کتاب آیت‏بصیرت، صفحه 131.

31- روزنامه رسالت 23/3/68.

32- پیشین.

33- درر الفوائد فى اجوبة القائد آیت الله العظمى خامنه‏اى، ص 10.

34- روزنامه رسالت 22/3/68.

35- درر الفوائد فى اجوبة القائد، ص 19.

36- پیشین ص 21.

37- پیشین ص 23.

38- نسل کوثر، ص 88، مصاحبه با مرکز تحقیقات اسلامى سپاه 6/11/72.

39- درر الفوائد فى اجوبة القائد، ص 15.

40- نسل کوثر، ص 87.

41- روزنامه رسالت 30/3/68.

42- نسل کوثر، ص 88.

43- درر الفوائد فى اجوبة القائد، ص 17.

44- روزنامه اطلاعات 20/3/68.

45- روزنامه رسالت 23/3/68.

46- روزنامه رسالت 16/3/68.

47- پیشین.

48- نسل کوثر، ص 88.

49- پیشین.

50- پیشین، ص 94.

51- پیشین، ص 89.

52- پیشین، ص 91.

53- پیشین.

54- پیشین، ص 92.

55- سوره انفال آیه 2.

56- نسل کوثر، ص 90.

ماخذ: کتاب: زندگینامه مقام معظم رهبرى ص 223 گردآورى و تدوین: مؤسسه فرهنگى قدر ولایت

منبع:باشگاه خبرنگاران


:: مرتبط با: خاطـــــــرات ,
ن : Khangoli
ت : چهارشنبه 1393/03/28
 

 
Free counter and web stats