تبلیغات
سیرت امام سیدعلی خامنه ای - غسل
آپلود عکس
صلوات برای سلامتی و فرج امام زمان عجل الله:


» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

چاپ این صفحه

Powered by WebGozar

مسائل متفرقه غسل

س: اگر كسى ناخن مصنوعى بكارد، براى وضو و غسلش چه باید بكند؟

ج) در صورت كاشت ناخن، براى وضو و غسل باید مانع ـ ولو با صرف هزینه ممكن ـ برطرف گردد و چنانچه می‌داند امكان برطرف‌کردن آن نیست و یا رفع آن با مشقّت غیر قابل تحمّل همراه بوده و یا ضرر قابل توجهى دارد، در وقت نماز باید وضو یا غسل را انجام دهد سپس مبادرت به این كار كند و وضو و غسل‌هاى بعدى را باید به‌صورت جبیره انجام دهد(یعنى با دست مرطوب مانع را مسح نماید)؛ اما در صورتى که امکان برطرف کردن آن ـ ولو در روز‌های بعد ـ باشد و برطرف نكند، وضو و غسل جبیره باطل خواهد بود.

س: فردى كه دچار بیمارى پیسى است در نماز و غسل‌هاى واجب چه باید بكند؟ آیا مى‌تواند براى بردن ثواب نماز اول وقت و ثواب نماز جماعت در نماز جماعت شركت كند؟

ج) تكلیف او در نماز و غسل‌هاى واجب مثل سایر مكلفین است و اگر آب براى او ضرر دارد باید بجاى وضو و غسل تیمم نماید و شركت در نماز جماعت براى‌ چنین شخصى اشكال ندارد.

س: بیم داریم كه در فصل سرما بر اثرغسل به بیمارى دچار شویم آیا باید غسل انجام دهیم و یا تیمم بدل از غسل کافى است؟

ج) در غسل، حمام رفتن و دوش گرفتن لازم نیست و اگر وقت براى نماز یا روزه تنگ نباشد موالات بین شستن سر و گردن و بقیه اعضاء لازم نیست، به هر حال اگر واقعاً خوف ضرر از نظر عرف قابل اعتنا باشد و امكان غسل در جاى مناسب هم نباشد، وظیفه تیمم است.

س: در اثناى غسل جنابت یكى ‌از مبطلات وضو پیش مى‌‌آید، آیا در وسعت وقت مى‌‌توان دوباره غسل كرد كه احتیاج به وضو گرفتن مجدد نباشد و با همان غسل نماز خواند؟

ج) در فرض مرقوم باید وضو بگیرد و تجدید غسل تأثیرى ندارد.

منبع: khamenei.ir
:: مرتبط با: احکام (استفائات) ,
:: برچسب‌ها: امام , خامنه ای , احکام ,
ن : Khangoli zivlaei.reza
ت : یکشنبه 1393/07/20
 

 
Free counter and web stats